Anasayfa / Blog / Konsantrasyon Sorununu Yen

Konsantrasyon Sorununu Yen

ders çalışma konsantrasyon

Konsantrasyon Sorununu Yen

Konsantrasyon Sorunu deyince akla ilk ders çalışma konsantrasyonu gelir. Ders çalışırken konsantrasyon çok önemlidir. Çünkü ders çalışmamız gerektiği zamanlarda kitap veya defter başına otururuz ancak bazen akşama kadar bir sayfayı bile anlamadan vakit geçiririz. Konsantrasyon sağladığımızda ise  inanılmaz şekilde beklemediğimiz kadar şey öğrenmiş oluruz.

Peki Konsantrasyon nasıl sağlamalıyız?

İlk olarak çalışma odamızı düzenlemeliyiz. Çalışma odamızda uyumayı hatırlatacak malzemelerden arındırmalıyız. Çalışma masamız düzenli ve tertipli olmalı ve sandalye ne çok rahat olup rehavet vermeli nede çok sert ve rahatsızlık vermelidir. Sandalye orta sertlikte ve rahatlıkta olmalıdır.

konsantrasyon bozukluğu
Konsantrasyon Sorunu

Sebepleri nedir?

Aylar boyunca süren tatilden sonra başlayan okullar ders çalışma zorluğunu beraberinde getirir. Tatilde ders çalışmayınca insan rehavet içinde olduğundan ders çalışma temposuna ayak uydurmak kolay olmaz.

Nasıl verimli ders çalışma sağlanır?

Her şeyden önce ders çalışmaya karar vermeli ve ders çalışma kararını verdiğimizde bunda kararlı olmalıyız. Ders çalışacağımız ortam havadar ve aydınlık olmalı, loş olduğunda rehavet ve uyku hali hasıl olacaktır. Kullanılacak ders araç gereçleri önceden hazırlayarak derse başlamak odaklanmayı kolaylaştıracaktır. Masa geniş ve sandalye çok rahat yada rahatsız edici olmamalıdır. Televizyon, telefon ve benzeri aletlerden uzak durulmalı ve mümkün olduğu kadar sessiz bir ortamda ders çalışılmalı yani hiç bir şeyin dikkatimizi dağıtmasına izin vermemeliyiz. Hedeflerimiz gerçekçi olmalı uçuk kaçık biçimde olmamalı. Gerçekçi hedeflere kararlı adımlarla ilerlenmeli. “3 gün ders çalışacağım” yada “10 saat ders çalıcağım” denmemeli yerine “Matematikten üslü sayıları çalışıp kitaptaki soruları çözeceğim” yada “Türkçeden üç test çözeceğim” denmelidir. Böylece verimli ders çalışılmış olur.

Muhakkak ders çalışırken notlar almalı saatlik, günlük, haftalık, aylık tekrarlar yaparak öğrendiğimiz bilgileri kalıcı hale getirmeliyiz.

 

 

Hakkında ahmet narin

ilginizi çekebilir

Üniversiteye Hazırlık

2020 Üniversiteye Hazırlık Tavsiyeleri

Üniversiteye Hazırlık Tavsiyelerinin yer aldığı bu yazımızda çok önemli noktalar yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir