Anasayfa / Blog / Konsantrasyon Sorunu ve Kurtulma Yolları

Konsantrasyon Sorunu ve Kurtulma Yolları

Konsantrasyon Sorunu deyince akla ilk ders çalışma konsantrasyonu gelir. Ders çalışırken konsantrasyon çok önemlidir. Çünkü ders çalışmamız gerektiği zamanlarda kitap veya defter başına otururuz ancak bazen akşama kadar bir sayfayı bile anlamadan vakit geçiririz. Konsantrasyon sağladığımızda ise  inanılmaz şekilde beklemediğimiz kadar şey öğrenmiş oluruz.

ders çalışma konsantrasyon
ders çalışma konsantrasyon

Peki Konsantrasyonu Nasıl sağlamalıyız?

Konsantrasyon Sorunu için ilk olarak çalışma odamızı düzenlemeliyiz. Çalışma odamızda uyumayı hatırlatacak malzemelerden arındırmalıyız. Çalışma masamız düzenli ve tertipli olmalı ve sandalye ne çok rahat olup rehavet vermeli nede çok sert ve rahatsızlık vermelidir. Sandalye orta sertlikte ve rahatlıkta olmalıdır.

konsantrasyon bozukluğu
Konsantrasyon Sorunu

Konsantrasyon Sorunu Sebepleri nedir?

Aylar boyunca süren tatilden sonra başlayan okullar ders çalışma zorluğunu beraberinde getirir. Tatilde ders çalışmayınca insan rehavet içinde olduğundan ders çalışma temposuna ayak uydurmak kolay olmaz.

Konsantrasyon Sorunu – Nasıl verimli ders çalışma sağlanır?

Her şeyden önce ders çalışmaya karar vermeli ve ders çalışma kararını verdiğimizde bunda kararlı olmalıyız. Ders çalışacağımız ortam havadar ve aydınlık olmalı, loş olduğunda rehavet ve uyku hali hasıl olacaktır. Kullanılacak ders araç gereçleri önceden hazırlayarak derse başlamak odaklanmayı kolaylaştıracaktır. Masa geniş ve sandalye çok rahat yada rahatsız edici olmamalıdır. Televizyon, telefon ve benzeri aletlerden uzak durulmalı ve mümkün olduğu kadar sessiz bir ortamda ders çalışılmalı yani hiç bir şeyin dikkatimizi dağıtmasına izin vermemeliyiz. Hedeflerimiz gerçekçi olmalı uçuk kaçık biçimde olmamalı. Gerçekçi hedeflere kararlı adımlarla ilerlenmeli. “3 gün ders çalışacağım” yada “10 saat ders çalıcağım” denmemeli yerine “Matematikten üslü sayıları çalışıp kitaptaki soruları çözeceğim” yada “Türkçeden üç test çözeceğim” denmelidir. Böylece verimli ders çalışılmış olur.

Muhakkak ders çalışırken notlar almalı saatlik, günlük, haftalık, aylık tekrarlar yaparak öğrendiğimiz bilgileri kalıcı hale getirmeliyiz.

 

 

Hakkında ahmet narin

15 yıldır 100'lerce öğrenciye matematik özel ders vererek hedeflerine ulaşmasını sağladı. Tam öğrenme modeli ile Bakarak değil yaparak öğreterek başarıya ulaştırıyor.

İlginizi Çekebilir

TYT çalışmaya ne zaman başlanmalı

TYT’ye çalışmaya ne zaman başlanmalı? sorusu ne zaman sorduğunuza göre biraz değişiklik gösterir. Ancak kanaatimiz …

Bir cevap yazın