Anasayfa / Blog / özel ders nasıl verilir – 6 Adım

özel ders nasıl verilir – 6 Adım

özel ders nasıl verilir? sorusunu tecrübe etmeden öğrenmek imkansızdır ancak bir kaç tüyo ile işiniz kolaylaşacaktır. bizde size tam bu noktada yardımcı olacağız.

ilk defa özel ders vereceğim !

Her şeyde oluğu gibi birinci özel dersi vermek oldukça zor olacaktır. Size tavsiyem kesinlikle ilk derslerinizi para karşılığında olmamasıdır. Maddi karşılığı olduğunda kaygı düzeyiniz yükselecektir. Kaygı yükseldiğinde ise hata yapma oranınız artacaktır.

İlk vereceğiniz özel ders için öncelikle deneğinizin bir akraba yada komşu olarak seçebilirsiniz. Böylece maddiyat sorunu olmadan öğrenciyle rahat bir şekilde ilgilenebilirsiniz. Derslerinde göle görülür yükselmeler baş gösterdiğinde ilk tecrübenizi yaşamış olacaksınız.

öğrenciyim özel ders vermek istiyorum

öğrenciyken özel ders vermek biraz daha kolay olsada maddi olarak çok fazla birşey beklemeden özel ders vermek en iyisi olacak. Çünkü para olayını çok düşünerek bu işe girmek hüsrana yol açar. 15 yıllık tecrübeme bakarak söyleyebilirim ki önce iyi sonra mükemmel bir öğretici olmak sonrasında para kazanma olayı kendiliğinden gelecektir.

özel ders verirken dikkat edilmesi gerekenler

Özel ders verirken öncelikle yapmanız gereken hangi derste verirseniz verin kesinlikle konuya hakim olmalısınız. ilk tecrübeleriniz ise konuya doğru şekilde hazırlanarak derse gitmelisiniz.

Ben ilk zamanlar 1 saat dersi anlatmak için 3 saat ders çalışırdım. Tam manasıyla konuya hakim olarak öğrencinin yanına gider hakkını vererek dersi anlatırdım.

matematik özel ders
matematik özel ders nasıl verilir

özel ders nasıl verilir ?

özel ders aslında dersin içeriği ve öğrenci düzeyine göre değişkenlik göstererek verilmelidir.

Matematik özel ders nasıl verilir?

Matematik özel ders ise öğrencilerin düzeylerine göre anlatmak içap eder. Öğrenci seviyesi normal olan özel ders aslında en kolayıdır. Temel eksikliği çok fazla yada çok iyi bilen ancak birinciliğe oynayan öğrenciler öğretmeni çok daha fazla hırpalar.

İngilizce özel ders nasıl verilir ?

İngilizce özel ders tüm derslerden daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Çünkü hem iş için hem okula takviye hemde sına için özel ders isteyen çok fazla kişi vardır. Bu yüzden öncelikli olarak sizin ders vermek istediğiniz kitleyi hedeflemeniz ve bunun dışına şimdilik çıkmadan özel ders vermeye başlamanız gerekir. İlkokul ve Ortaokul takviye olarak başlamak en iyisi olacaktır.

özel ders nasıl verimli olur ?

özel dersin verimli olması için öğrencinin iyi tahlil edilerek sorunları tespit edilmelidir. Bu sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasında ise öğrencinin anlayacağı yöntem ve dilde ders anlatılmaya başlanmalıdır.

özel ders kaç saat olmalı ?

özel ders genelde 90 dakika yani 1,5 saat olmalıdır. Öğrencinin durumuna göre 2 saat yani 120 dakika olabilir. Bunun sıklığı ise öğrenciye göre karar vermek gerekir. Burada sorulacak sorular:

 1. öğrenci seviyesi ne?
 2. öğrenci özel ders alarak neleri hedefliyor?
 3. hedefimizden ne kadar uzağız?
 4. temel eksiklerini ne kadar zamanda tamamlarız?

bu gibi soruların cevaplarına göre cevap vermek doğru olacaktır.

Nasıl özel ders bulunur?

özel ders bulmanın bir çok yolu var:

 1. internetten ilan yada web sitesi açmak
 2. Gazeteye ilan vermek
 3. Akraba eş dosta duyurmak

İnternet’ten özel ders bulmak – özel ders ilanı

İnternet bir derya ve bu deryada boğulmamak yönünü bulmak çok zor. Bunun için ya birçok siteye ilan verebilirsiniz. Öğretmen arkadaşlarımızla farklı branşlarda özel ders olduğunda paylaşıyorum.  benim ulaşamayacağım ders olduğunda yine aynı branştan olan kişilerle özel ders paylaşımı yapmaktayım. isterseniz sizde form doldurarak bu listeye eklene bilmek için tıklayın.

Gazeteye ilan vermek

Yerel gazeteyi tercih etmek en iyisi yada büyük gazetelerin yerel ilanları olacak şekilde tercih edilmeli.

Akraba eş dosta söyleme

Bu gibi reklamlar kalabalık etraflı olan insanlar için ama kötü bir izlenim olursa sürekli önünüze gelen soğuk yemek gibi hiç haz etmeyeceğiniz şeyler olabilir dikkatli olunuz.

En çok özel ders alınan dersler

En çok uzun yıllardır başı Matematik çekse de şuan için en fazla özel ders İngilizce olmuştur. Çünkü neredeyse her bireye gerekli olan İngilizce İlkokul, Ortaokul, Lise, Üniversite hatta üniversite bittikten sonra Sınavlar olan YDS, LGS, KPDS gibi birçok yerde karşımıza çıkar hatta Uluslar arası sınavlar olan;

 • TOEFL
 • IELTS General
 • IELTS Academic
 • PTE General
 • PTE Academic
 • TOEIC
 • First (FCE) – First Certificate in English (B2)
 • Advanced (CAE) – Certificate of Advanced English (C1)
 • Proficiency (CPE) – Certificate of Proficiency in English (C2)
 • Preliminary (PET), PET for Schools – Preliminary English Test (B1)
 • Key (KET) – Key English Test (A2)
 • BEC – Business English Certificates (B1, B2, C1)

gibi bir çok yerde öğrencilerin özel ders almaya yönelirler.

Uzman Öğretmen 

Ahmet NARİN

0505 322 11 77

Hakkında ahmet narin

15 yıldır 100'lerce öğrenciye matematik özel ders vererek hedeflerine ulaşmasını sağladı. Tam öğrenme modeli ile Bakarak değil yaparak öğreterek başarıya ulaştırıyor.

İlginizi Çekebilir

TYT çalışmaya ne zaman başlanmalı

TYT’ye çalışmaya ne zaman başlanmalı? sorusu ne zaman sorduğunuza göre biraz değişiklik gösterir. Ancak kanaatimiz …

Bir cevap yazın