Anasayfa / Blog / Verimli Ders Çalışma

Verimli Ders Çalışma

Verimli Ders Çalışma deyince, Hatırlayacağınız üzere bir reklam filminde, çocuk evden içeri girer annesine şöyle seslenir

-Çok çalışmam gerek anne çokkkk,

Evet, birçoğumuzun hafızasına kazınmış güzel bir reklamdı. Sevgili öğrenciler, girmiş olduğunuz sınavların birçoğu çoktan seçmeli test özelliğine Dayalı bir sınavdır. Yani daha çok okumaya ve okuduğunu kısa sürede anlamaya Dayalı olan bu sınavlarda, soruları çözerken hayati önem taşıyan taktikleri ve Stratejileri bilmek, rakiplerinizle olan mesafenizi, başarınızı, kısaca sınavı kazanma konusunda size çok yardımcı olacaktır. Fizik, kimya tarih, felsefe vs dersler ebetteki çok önemli; ancak bunlardan daha önemli bir şey var ki bu Derslere Nasıl Çalışılır, sınavlarda ne gibi taktikleri bilmek bizi başarıya götürür gibi soruların bilinmesi son derece önemlidir.

Verimli Ders Çalışma örneği

Örneğin evimize bir çamaşır makinesi yada buzdolabı aldığımızda ilk baktığımız yerlerden biride o makinenin kullanma kavuzudur. Nasıl çalışır ne gibi teknik özelliklere sahip gibi önemli yerlere bakar ona göre hareket ederiz.Tıpkı burada olduğu gibi biz öğrencilerin ve ailelerimizin hayatında önemli bir yere sahip olan bu Sınavları kazanmamızın yolu yada başarısının sırrı, sınavların taktiğini, tekniğini ve stratejilerini bilmekten geçiyor.Derslere Nasıl Çalışılır, bir dersten nasıl verim alınır?, PLANLI ve Programlı ders çalışma nasıl olur? Gibi soruların cevabını Bilmeniz ve bu konuda aktif olarak bir şeyler yapmak zorundasınız.

Verimli Ders Çalışma
Verimli Ders Çalışma

 

Sınavlara Hazırlık için Verimli Ders Çalışma

Özelikle YKS ve LGS ‘de derece yapan Öğrencilere baktığımızda başarılarının sırlarını sıralarken kimse ben gece gündüz çalıştım demiyor. Sanki bu konuda ortak bir karar almışcasına şunları söylüyorlar:-Başarımızın sırrı PLANLI, Programlı çalışmak ve sınavların taktiğini bilmek diye sıralıyorlar ders. Bu yüzden girmiş olduğunuz Sınavlara nasıl hazırlanılır, bir dersten nasıl verim alınır gibi önem taşıyan soruları cevaplamamız gerekir. Dünya insanı, artık OLAYLARA taktik ve açısından bakıyor, düşünüyor.

Şimdi sizlere bir dersten nasıl verim alınır, Derslere ve Sınavlara Nasıl Çalışılır? Konusunda bazı Taktikler sıralayacağız.

Verimli Ders Çalışma Taktikleri

1)Başarılı olmak için bir amaç, bir hedef koy kendine. VE Niçin çalışmalıyım sorusunu sor … Bunun üzerine saatlerce düşünebilirsin ders. O ateşi içinde hissetmişsen olayın yüzde ellisini hallettin demektir.

2) Birden fazla ve doğru kaynaklardan çalışmaya özen göster.

3) Derslerinizi daima masa başında çalışınız. Yatarak, uzanarak, kanepede, yatakta ders çalışılmaz. Böyle çalıştığınızda fizyolojik olarak gevşeyeceğiniz den motivasyonunuz azalır ve uykunuz gelebilir.

4) Ders çalışırken birden çok duyu organın aktif olsun. Yeri geldiğinde odan içerisinde, yastığa, duvara veya aynaya çalıştığın konuları anlat. Burada amaç, anlattığın konuyu hem kulağın duyacak hem anlatacaksın, hem göreceksin. Yani duyu organlarının aktif olarak öğrenme işine katılması …

5) Ders çalışırken ve özellikle program yapmışsan eğer genelde bir Sözel dersten sonra bir sayısal ders çalışmaya özen göster.

6) Verimli Ders Çalışma Sayısal ders çalışırken işlem yapmaya özen göster, yani bir Karalama kağıdı elinin altında hazır olsun.

7) Stresli ve gergin ortamlara girme. Özellikle ahlaki ve motivasyon bozmayı haine getirmiş kaygılı insanlardan uzak dur.

8) Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemlerle çiz. Bu ikinci tekrar yaptığında Algıda seçicilik dediğimiz olayın işlerlik kazanmasına neden olur. Yani dikkatini çeken ilk yeraltının çizdiğin yer olacaktır. Örnek: Bir toplantıda 10 tane siyah takım elbise giymiş bir yerde birisinin bir beyaz takim elbise giydiğini düşünün. İlk dikkat çeken bu beyaz takım elbiseli olacaktır.

9) Çalışma ortamında dikkatini dağıtacak afiş, poster gibi uyarıcıların olmaması gerekir.

10) Eger çalışacağın konu uzunsa konuyu belli kısımlara ayırarak, konu kısa ise bütün olarak öğrenmeye ve çalışmaya dikkat et. Yani tümevarım ve tümden gelim metotlarını kullan.

Taktiklere Devam…

11) Konu çalışması yapmadan konuyla ilgili testleri ve soruları Çözme. Önce konuya hakim ol sonra soru çöz.

12) Verimli Ders Çalışma Her derse isteyerek ve severek çalış. İstek olmazsa başarı gelmez.

13) Okulda işlediğiniz konuları akşam tekrar etmeyi alışkanlık haline getir.

14) Anlamadığın, zorlandığın Derslere biraz daha zaman ayır. Bu dersleri görmezlikten gelmek veya kaçmak sorunu çözmez.

15) Ders çalışılırken TV ya da müzik dinlemek son derece sakıncalıdır seyretmek. Bir Koltukta iki karpuz Taşınmaz. Ya Ya TV seyret ders çalış.

16) Kimsenin zoruyla, isteğiyle ders çalışmayınız. Eğer böyle bir takıntınız varsa başarılı olamazsınız.

17) Çalışma masanızın pencere kenarında olmamasına dikkat ediniz.

18) İlerde olmak istediğiniz bir hedefi A4 kağıdına yazıp odanız içerisinde herkesin görebileceği bir yere renkli kalemle yazıp asınız. Bu, İçinizdeki ateşin devamlı yanmasını sağlayacaktır.

Başarının yolunu, UNUTMA …

HEDEF Belirle

Derse ÖN HAZIRLIK

PLANLI ÇALIŞMA

DİNLENME

MOTİVASYON

TEST TEKNİĞİNİ bilme

Verimli Ders Çalışma

DERSLERİ TEKRAR ETMEDİR.

Son olarak yükselmek için THY formülünü unutmayın … (Tutku-Hedef-Yöntem)

Hayatta size en yardımcı olacak kişi gene kendiniz olduğunuzu unutmayın. Çünkü Hayatınızın direksiyonu sizin elinizde. Yarın eyvah demeden, pişman olmadan iyi ki şunları, bunları böyle yapmışım demesini bilin. “Çünkü hiçbir zafere Çiçekli yollardan gidilmez, Başarı elbette ki tatlıdır; ancak çoğu zaman ter kokar …

Uzman Öğretmen Ahmet Narin

0505 322 11 77

Hakkında ahmet narin

15 yıldır 100'lerce öğrenciye matematik özel ders vererek hedeflerine ulaşmasını sağladı. Tam öğrenme modeli ile Bakarak değil yaparak öğreterek başarıya ulaştırıyor.

İlginizi Çekebilir

TYT çalışmaya ne zaman başlanmalı

TYT’ye çalışmaya ne zaman başlanmalı? sorusu ne zaman sorduğunuza göre biraz değişiklik gösterir. Ancak kanaatimiz …