Anasayfa / Blog / Özel Ders Nedir? Neden özel ders?

Özel Ders Nedir? Neden özel ders?

Özel ders nedir ? ve Neden Özel ders ? sorularını, Özel Ders alırken Bunları Yapmayın!  , Özel Ders Faydaları Nelerdir? Özel Ders Nasıl Verimli Olur ? gibi dikkat etmeniz gereken hususları bu makalemizde bulabilirsiniz.

Özel Ders Nedir?

Özel Ders eksik olunan bir konuda uzman bir öğretmen tarafından verilen derstir. Özel Ders alırken en önemli faydaları eksik olduğunuz yerden ve dilediğiniz yerde alabilmeniz olur.

Evde özel ders almak avantajlarından bi tanesidir. Evinizde ders alarak hem güvenilir şekilde hemde zaman kaybetmeden öğrenmiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise işinin ehli uzman bir öğretmenden ders almak. Bunu yapamazsanız ders verimliliği istediğiniz seviyede gerçekleşmez. Böylece paranız ve zamanınız boşa gider.

Nasıl bir öğretmen?

Özel ders almaya karar verdikten sonraki en önemli konudur.

Uzman öğretmen

 • Verimli ders olduğunu ilk dakikadan itibaren hissettire bilmeli
 • Öğrenmeyi öğreten bir öğretmen olmalı
 • Eksiklerinizi tespit edebilmeli ve bu eksiklerinizin üzerine gidebilmeli
 • Neyi ne kadar sürede yapabileceğinizi söyleyebilmeli
 • Kariyer planınızı desteklemeli
 • Kişisel planınızı ortak şekilde hazırlamalı
 • Öğrenciye yol gösteren olmalı, yani koçluk yapabilmeli

Özel Dersin Faydaları

 • Okulda, dersanede yada kursta öğrenemediğiniz dersi öğrenmenin en kısa yoludur.
 • Derslerde ki başarıyı garanti altına alabilirsiniz
 • Özgüveninizi yerine getirir.
 • Meyvesini hemen görebilirsiniz.
 • Evinizde olduğundan zaman kaybetmezsiniz.

Neden Özel Ders

Özel ders almanın bir çok sebebi olabilir. Neden Özel Ders için Bunlar:

Anlamıyorum!…

Okulda, kursta yada dershanede dersleri görürken hazırbulunuşluğunuzun tam ve eksiksiz olması gerekir yani daha önceki yıllarda öğrenmeniz gereken ama sizin bir türlü öğrenemediğiniz konular varsa okulda, kursta ve dershanede anlamanız çok güçtür. İster Matematik isterseniz Fizik yada Geometri veya hangi ders olursa olsun aynı şekilde olacaktır.

Bundan kurtulma

Okulda, kursta yada dershanede bu gibi eksikleri gidermek çok güçtür. Ancak Özel ders veya Birebir özel ders şeklinde sizi dinleyen ve soru çözme sitilinize bakarak küçük ayrıntılarda gizli olan sizin yanlışlarınızı bularak bunları anında gideren bir öğretmen olduğunda çok daha hızlı şekilde başarıya ulaşmanız tetiklenecek ve bir domino etkisi gibi öğrenmeyi öğrenerek mükemmel bir şekil dersi öğreneceksiniz. Tabi bu ancak özel ders veren öğretmenin doğru tavır ve yaklaşımı sayesinde olabilir.

özel ders verenler
Neden Özel Ders ? Özel Ders Nedir ?

Peki Özel Ders Öğretmeni Nasıl Olmalı

ister Matematik özel ders versin, ister Fizik özel ders versin veya Herhangi bir derste özel ders veren özel öğretmen olsun. Seçeceğiniz özel ders öğretmeni Her zaman konuya hakimiyeti tam olan bir öğretmen olmalıdır.

Peki Bunu Nasıl Anlarsınız?

İlk andan itibaren dersteki anlamanızın üst seviyede olması gerekir. üç ay yada beş ay ders verdikten sonra anlaşılır sanmayın. İyi bir özel ders öğretmeninden ilk saniye ilk dakika itibari ile bunu hissedebilirsiniz.

Özel Ders Alırken Bunları Yapmayın

Sonunda özel ders almaya karar verdiniz. Matematik netlerinin felaket, fizik dersi sizin için bir kabus. İşe gireceksiniz ama İngilizce seviyeniz yeterli değil. Acil çözüm arayışı içine girdiğinizde kaşınıza iki seçenek çıkıyor : Ya kurs ya da özel ders!

Öğrenciler, Özel Ders Alırken Şunları Yapmayın!

Özel Ders Ücreti

Bütçenizi sarsmayacak bir özel ders ücreti için size faydalı olacağınıza emin olacağınız öğretmenden vazgeçmeyin. özel ders faydaları arasında ekonomik görünmese de aslında iyi bir öğretmende paranızın karşılığını  tam alırsınız.

 

Aksanı Yüzünden Öğretmeni Harcamayın

Özel ders alacağınız öğretmenin aksanı yüzünden ön yargıya varmayın. Evet, güzel ve akıcı bir Türkçesi olmayabilir, fakat mükemmel bir öğretici olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Hatta sözcü dağarcığı, cümle kullanımı ve dersi anlatış tarzı sizden kat be kat daha iyi olabilir. Mühim olan, sizin ne niyetle özel ders almaya karar verdiğinizi unutmamanızda.

 

Deneme Dersi İsteyin

Özel ders almak istediğiniz alan, eğer öğrenilmesi bir kaç ders alabilecek bir konu içeriyorsa ilk derste konuyu tam öğrenmeye bilirsiniz. Paniğe kapılıp öğretmenden özel ders almayı hemen kesmeyin. Bunun yerine öğretmenden ileri ki derslerde neler olabileceğine dair rapor isteyin.

 

Ucuza Özel Ders Riskli Olabilir

Yalnızca bütçenizi düşünerek özel ders verme işini tecrübesinden emin olmadığınız bir öğretmene bırakmayınız. Ucuza getireyim derken aslında kaybettiğiniz zaman ve motivasyondan başka bir şey değildir.

 

Branş Öğretmeni Olması İyidir

Yalnızca branş öğretmenleri özel ders vermez. Örneğin matematik ve fizik gibi fen derslerinde, mühendislik mezunu ve kendisini özel ders konusunda yetiştirmiş bir öğretmenin neler başarabileceğine asla inanamazsınız.

 

Özel Ders Nasıl Verimli Olur ?

Özel ders faydaları arasında okulda yada dershaneden farklı olarak daha verimli olur. Çünkü; Birebir Özel Ders ile öğrencinin bilmedikleri ve öğrenemedikleri kavramlar hemen fark edilerek kısa sürede öğretilebilir. Tecrübeli bir öğretmen hemen bunu fark edecektir. Normalde okul dershane gibi kurumlarda haftalık 5 saat görülen matematik çoğu zaman haftalık 2 saat özel ders alarak bu açık kolaylıkla kapatılabilir. Ancak bazı durumlarda 3 saat ders almakta gerekebilir. Özel Ders Nasıl Verimli Olur ? sorusunun en güzel yanıtı ise süre olarak 3 saatten fazla ders alındığında ise bunu haftalık ders programı şeklinde günlere bölerek en az bir günde 1,5 saat en fazla ise 3 saat şeklinde yapılması gerekir. Ancak kaç saat olayını Uzman öğretmen öğrenci ile birlikte karar vermesi en iyisi olacaktır.

Ücretsiz Deneme Dersi Talep Edin

Hem tanışma vesilesi hemde işinde ne kadar iyi olduğunu hissede bileceksiniz. böylece zaman ve para kaybına uğramanızın önüne geçmiş olursunuz.

Özel ders nedir ve Neden Özel Ders almalıyım sorularınızı yanıtlamaya çalıştık başka soru ve sorunlarınız varsa bize iletebilirsiniz.

Uzman Öğretmen Ahmet Narin

Hakkında ahmet narin

15 yıldır 100'lerce öğrenciye matematik özel ders vererek hedeflerine ulaşmasını sağladı. Tam öğrenme modeli ile Bakarak değil yaparak öğreterek başarıya ulaştırıyor.

İlginizi Çekebilir

lgs2020

LGS 2020 YILI SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMALARI

LGS 2020 ile ilgili tüm soruları Mili eğitim bakanımın Ziya SELÇUK açıklığa kavuşturdu. 2020 Yılı …

Bir cevap yazın