Anasayfa / Yaşanmış Örnekler / Mert’in Matematik Başarı Hikayesi

Mert’in Matematik Başarı Hikayesi

Mert’in Matematik Başarı Hikayesi:  Ülkemiz genelinde öğrencilerin problem yaşadığı ders olan matematik dersi netleri kötü olan bir bireydi. üniversiteye hazırlık için matematik dersine ihtiyaç duyuyordu. Öğrenim hayatı boyunca bir türlü yüksek not alamadı. Ancak Üniversite sınavında istediği bölüm için muhakkak TYT ve AYT matematik netlerinin iyi olması gerekiyor.

Çözüm Arayışları

Matematik netlerini yükseltmenin yollarını aradı. İlk akla gelen iyi bir dershane ve videolu çözümlü konu anlatan kitap ve İnternet diye düşünerek dershaneye yazıldı.

1. Dershane

Matematik dersi dershanede öğrenebileceği çok zor bir derstir. Çünkü öğrenci düzeyi buna uygun düşmüyor. Temel kavramları tam manasıyla bilmediği için soru ve konuları öğrenmesi imkansız hale gelir.

Toplu olarak ders görülen okul, dershane veya kurs gibi ortamlarda hazır bulunuşluk önemlidir. Önceden bilmeniz gereken bilgiler vardır. Bu bilgilerin bir çoğunu kalabalık ortamlarda öğrenmek çok zor olmaktadır. Mesela soruların başında “x bir doğal sayıdır.” şeklinde verilen açıklama yerine “x bir tam sayıdır.” olursa sorunun cevabı tamamen farklı bir sonuç elde edilebilir. Belki bir bir kaç soruda bilmeseniz de doğru yanıtı bulabilirsiniz ancak bu daha kötü olur. Çünkü bilmediğinizi bilemezsiniz. Yani içi boş bir cesaret dolu insan gibi olursunuz.

Bu ve buna benzer bir çok sorunun cevabını bu şekilde tam öğrenmeden veya püf noktalarını bilmeden devam ederseniz. Deneme sonuçlarınızın sürekli dalgalandığını göreceksiniz. Tesadüflerle doğru yanıtları bulduğunuzda birazcık yüksek notlar alabilirsiniz ama mutlak başarıya maalesef ulaşamazsınız.

2. Soruların Videolu Çözümleri

Soruların Videolu Çözümlerini izlemek istediğinde ise sadece o soru için çözümü bulmuş olur. Birde hazır bulunuşluk yani bilmesi gereken minimum bilgi eksiklikleri sebebiyle hiç anlamama gibi durumlarla sıkça karşılaştı.

3. Matematik özel ders ile Başarı

Dersin ilk dakikasından itibaren sağlam adımlarla tam öğretme metodu ile tüm bilmesi gerekenleri öğrenmeye başladı.

İlk Dersi Başlarken Nasıldı?

ilk dersin ilk dakikasında heyecanı görülmeye değer ve çok istekli davranışları bir öğretmen olarak bana umut ve heyecan verici biri oldu. Çünkü öğrencinin başarıyı istemesi her şeyden önce geliyor. Matematiği hiç sevememiş ve kazanmak istediği üniversite ve bölüm için sevmesi gerektiğini de biliyordu.

Temel Kavramlar testi için gerekli konularda bile çok eksiği bulunan Mert bunları yapabileceğine inanıyordu. Matematik özel ders yaptıktan sonra ondan isteğim sadece ödevlerini yapmasıydı. Ödevlerini harfiyen yerine getirdikçe de anlamaya ve matematikle olan bağını güçlendirmeye devam ediyordu.

İlk konumuz olan temel kavramlar dersini anlamaya ve derse bakış acısı değişmeye başladı. Bu arada dershaneyede gidiyordu. Dershanedeki derslerini artık dinliyor ve anlamaya başlıyordu. Böylece dersleri daha verimli istekli şekilde kavramaya başladı.

Bu aşamadan sonra matematik dersinde iyi bir paradoksa girdi. Herkesin bildiği üzere sevdikçe yapma, yaptıkça sevme.

Gözle görülür şekilde netler artmaya başlayan Mert, artık yeni nesil sorular da problem yaşamaya başladı.

Böylece Birinci aşama geçmiş oldu. Artık 2. Aşama olan yeni nesil soruları beceri Temelli sorular bütünlüğünde kendisine özel olarak seçtiğim kaynaklar üzerinden yapmaya başladı.

Her konuda aynı hızla ilerleme sekte Umut vaat edici şekilde ilerliyordu.

Kolaydan zora basitten karmaşığa şeklinde onun için en uygun kaynağı 345 yayınları olduğuna karar verdik. iki türlü kaynak var bu yayında birincisi kolay ikincisi orta zor önce basit kaynakları çözdüm. Sonrasında ise daha zor olan kaynağa yöneldi. Bunu yaparken kitabın tamamını bitirip diğerine geçme değil de, basit olan kaynaktan bir konu bitirdikten sonra diğer kaynaktan da aynı konuyu çözerek devam etti. Böylece denemelerde karşılaşmasına çıkacak soruları doğru yapıp netlerini artırmaya çalıştık.

Bazen ödevlerini aksattı oda farkındaydı ki ödevlerini yapmadığında çok fazla ilerlemek kaydedemiyor duk.

Önemli olan çözemediği soruları sorması ydı

Mesela doktora gittiğinizi ve hastalığınızı söylemeden bulmasını istediniz. Doktor hastalığınızı anlayana kadar hem zaman hem para hem Efor çok daha fazlasını harcaması gerekebilir. Ancak arayan ya da şikayetiniz olduğu yeri söylerseniz ona göre bir tedavi uygulaması daha hızlı olacaktır.

Çözemediği soruları veya anlamadığı konuları sorması da buna benzer, öğretmen olarak bizler doğru çocuğun nerede eksik olduğunu görebiliriz ancak öğrenci kendini bilir ve eksiklerini söylerse daha hızlı müdahale etmiş oluruz.

Hakkında ahmet narin

15 yıldır 100'lerce öğrenciye matematik özel ders vererek hedeflerine ulaşmasını sağladı. Tam öğrenme modeli ile Bakarak değil yaparak öğreterek başarıya ulaştırıyor.

Bir cevap yazın